Kerem Gümüşkanatlı

Kerem Gümüşkanatlı Kimdir?

1988 yılında İstanbul Zincirlikuyu İnşaat Teknik Lisesi’ni bitirdim. 1992 yılında Jeoloji Mühendisi olarak Üniversite mezuniyetim sonrası iş hayatıma finans sektöründe yer alarak başladım. Sermaye Piyasası Kurulu lisans belgesine sahibim.

1997 yılında Garanti Bankası ile yollarımız kesişti. Bireysel Bankacılık Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme Müdürlüğü’ndeki ilk yılın ardından, 15 yıllık birlikteliğimiz boyunca 4 farklı şubede 11 yıl yöneticilik yaptım; 150 farklı kişi ile çalıştım. O dönemde, 285 şubeli Garanti Bankası’nın Yatırım Merkezleri’nin ikinci faz açılış sürecinde aktif rol aldım. Eğitim alanı ile tanışmam da bu yıllara dayanmaktadır; bu yeni oluşumun bir parçası olan “Sermaye Piyasası ve Hisse Senedi İşlemleri” eğitimini tasarladım ve sahneye koydum. Şube Müdürlüğüm boyunca eğitime verdiğim değer ve çalışanlarımı geliştirmeye verdiğim öneme paralel olarak, şubede düzenli periyotlarda çeşitli konularda eğitimler düzenledim. 1998 yılı başında Bahçekapı Yatırım Merkezi Müdürü olarak atandım ve 2001 yılına kadar aynı görevde çalıştım.

2001-2003 yılları arasında tüm işkollarına hizmet veren karma bir şube olan Unkapanı Şubesi’nde Şube Müdürlüğü görevime devam ettim. 2003-2005 yılları arasında Çemenzar ve 2005-2008 yılları arasında da Ümraniye Şubelerinde çalıştım.

2008 yılında, Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü, yeni bir yapılanmaya gitti ve kendi bünyesinde, konusunda uzman tam zamanlı iç eğiticiler bulundurmaya başladı. Ben de 11 yılı Garanti Bankası’nda şube müdürlüğü olmak üzere toplam 16 yıllık finans sektörü deneyimimi yeni nesillere aktarmak için 2008 yılı Haziran ayında bu görevi üstlenen ilk 10 iç eğiticiden birisi oldum.

Bu sürece, ihtiyaç analizinden eğitimlerin sahneye konulmasına ve ölçümlenmesine kadar olan tüm aşamaları içeren, yoğun olduğu kadar öğretici bir dizi eğitim ile başladık. Garanti Bankası’nda bu görevi üstlendiğim 3 yıl boyunca, 11 farklı konuda eğitim tasarımı yaptım ve bu eğitimleri 278 kez sahneye koyarak 5300 katılımcıya ulaştırdım. Garanti Bankası’ndaki eğiticilik hayatım boyunca 28 farklı başlıkta eğitim tasarımı yaptım. Fiyatlama Karlılık, Bilanço Analizi ve Yönetimi, Temel Bankacılık, Yatırım ve Mevduat Ürünleri, Sermaye Piyasaları, Türev Ürünler, Risk Yönetimi, Yatırım Bankacılığı Ürün Eğitimleri, Bankalar Nasıl Para Kazanır, Yatırımcıya Reçeteler gibi teknik bankacılık eğitimleri yanında Satış, Müşteri Deneyimi, Aynı Takımda Olmak, İş Performansı gibi gelişim eğitimleri tasarladım ve sahneye koydum.

Sınıf içi eğitimlerin yanı sıra webinar, internet üzerinden canlı yayın gibi farklı eğitim yöntemlerini de kullandım. Sadace sınıf içi eğitimler vermekle kalmayıp, pekiştirici ödevler, aksiyon planlama, takip eğitimleri ve şube çalışanlarına birebir danışmanlık seansları yaptım, böylece eğitimi sınıf içinde bırakmayıp bir gelişim süreci olarak planladım. Her görevdeki şube çalışanlarından, çağrı merkezi ekiplerine, teftiş gruplarına, Management Trainee’lere, yetenek yönetimi sınıflarına, şube müdürlerine kadar geniş bir yelpazede yer alan çeşitli hedef kitlelere ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığım eğitimler verdim.

Eğitim işine gönül vermiş birisi olarak 2011 yılında kendi eğitim şirketimi kurmaya karar verdim ve Kerem Gümüşkanatlı Eğitim&Danışmanlık Şirketini kurdum. Profesyonellik anlaşmamız çerçevesinde 2011-2012 yılları arasında eğitim alanında Garanti Bankası’nın çözüm ortağı olarak çalışmalarıma devam ettim. Bu süreçte, Satış ve Satış Koçluğu, Portföy Yönetimi, Karlı Portföy Yönetimi, Takım Koçluğu, İlişki Yönetimi, İş Yönetimi, Müşteri Deneyimi, Yatırım Ürünleri Danışmanlığı, Talent Eğitimleri, Bankacılık Simülasyon Eğitimleri, beraberinde ise E – Learning Tasarım Danışmanlığı yaptım.

2012 yılının son çeyreğinden itibaren finans ve finans dışı kurumlarda çözüm ortağı olarak eğitim alanındaki çalışmalarıma devam etmekteyim. Kurumlarda, eğitim içerikleri için ihtiyaç analizleri, tasarım, eğitimin sahnelenmesi ve ölçümlenmesinin yanı sıra, yeni eğiticilerin geliştirilmesi ve yeni eğitim modellerinin kurum içinde dizaynı alanlarında da çözüm ortağı olmaya devam etmekteyim.

Eğitim vermenin yanı sıra, bu alanda Türkiye ve Dünya’daki gelişmeleri de takip ederek sürekli olarak kendimi geliştirmeye de devam ediyorum. 2012 yılında Bankacılık Simülasyonu eğitici eğitimi alarak simülasyon eğitim modeli ile teorik bilgiyi birleştirerek yeni eğitim dizaynı oluşturdum. Eğitici kimliğimi koçluk ile de derinleştirerek kullanmak hedefime paralel olarak 2012 yılında Adler koçluk sertifika programını tamamladım. ADLER ATC Koçluk sertifika sürecine başlamadan önce de 6 aylık bir zamanda koçluk alarak sürecin iki tarafını da yaşadım. Bu konuda bana Sn. Banu Parlar ACPC, ACC destek oldu. Bu sayede eğitici – koç kimliğimle eğitimlerimde farklı bir yaklaşım benimsedim. TA yaklaşımını davranışsal modellerle sentezlemeyi tercih ettim. Bireysel olarak koçluk verirken, bu yolculukta 2014 ‘ de BCA “Business Coaching Advantage” programına katıldım. Yönetici ve Liderlik Koçluğunda Dost Can Deniz’ farklı bakış açılarını yakalama şansım oldu. Kendimi, sosyal sorumluluk alanında eğitim sponsurluğu yaparak ünüversite öğrencileri ile bu yolculukta geliştirmeye devam ediyorum.

Referanslarımız

referanslar

free web stats